Výběr mláděte leguána zeleného pro domácí chov

   Výběr vhodného mláděte leguána zeleného je nejdůležitější rozhodnutí chovatele. Mláďat je k mání všude dost, jsou na první pohled pěkná tak unáhlená impulzivní koupě je běžnou realitou. Importovaných a na první pohled líbivých mláďat za “dobrou“ cenu je všude plno, takže podlehnout náhlému pokušení je velmi snadné. Lidé, kteří se unáhlí, a pořídí si leguána neznámého původu, svého rozhodnutí téměř vždy v krátké době litují. Většinou přijde velké zklamání z plachosti mláděte, nemožnosti ochočení a nezřídka návštěva nějaké veterinární ordinace nebo kliniky. Pak následuje obvykle nutné odčervení, velmi často přeléčení i závažných infekčních chorob. Poté je stejně zvíře divoké a jakýkoliv kontakt nepřipadá v úvahu. Jeho povaha je dána geneticky. Takže jeho majitel je rád když si ho někdo vezme a pak už vybírá pozorně. Přitom si starosti zavinil úplně zbytečně unáhlenou koupí a také zbytečně tím přišel o peníze.

   Proč tomu tak je?

   Do Evropy se importují mláďata leguánů odchovaná na specializovaných farmách ve střední Americe. Na těchto farmách jsou chováni divocí leguáni v obrovském množství ve venkovních výbězích. Kvůli vysoké koncentraci zvířat nejde zabránit silným invazím vnitřních parazitů. Čerstvě vylíhlé mládě potřebuje získat kulturu symbiotických mikroorganizmů, která je nezbytná pro trávení. Tím se ale infikuje i vnitřními parazity. V přírodě vnitřní paraziti nemají nějak neblahý vliv na zdravé zvíře, ovšem v zajetí v omezeném prostoru dochází k živelné invazi těchto parazitů. Vhodnou medikací pochopitelně umíme ještěra odčervit ale odčervení má dopad i na kulturu potřebných symbiotických mikroorganizmů a to vyvolá sekundární vedlejší účinky, které se můžou projevit v dlouhém časovém horizontu, kdy už si to chovatel do souvislosti s odčervením nedá. Pochopitelně leguán může někdy vnitřní parazity získat i v Evropě při chovu venku v letním období, ale nikdy to není tak silná invaze exotických škrkavek a oblých červů jako se to děje u importovaných mláďat z farem v subtropických oblastech.

   Další časté riziko u dovozových mláďat jsou parazitičtí prvoci ze skupiny Apicomplexa. Také infekční průjmové onemocnění způsobovaná netyfoidními bakteriemi rodu Salmonella jsou často léčena na naší klinice.

   Je rozumné si takové zvíře pořídit? Chtěli byste si domů přinést zvíře neznámého původu, které by s určitou pravděpodobností bylo nositelem nějaké latentní nákazy? Já bych takové zvíře nechtěl ani zadarmo.

   Další důvod, proč je dovozové mládě nevhodné k chovu doma, je adaptabilita. Leguáni původem z farmy jsou adaptovaní na subtropické klima se silným slunečním svitem, který je okolo 10 000Lx. Mládě, které pochází z takových podmínek, bude v zajetí vždy částečně živořit. Žádná technika mu nenahradí podmínky, ze kterých pochází. Dokonce i mláďata odchovaná už v Evropě od dovozových rodičů vykazují daleko menší adaptabilitu na terarijní podmínky a vyšší stresovost, než mláďata z chovu kde se chová linie v terarijních podmínkách už třeba 20 generací a kde už zvířata vykazují i znaky domestikace. S tím přímo souvisí schopnost ochočení. Ochočení se sice odvíjí i od toho jak často chovatel s ještěrem manipuluje, ale divoké mládě zcela nezkrotne nikdy. Vždy tam bývá odstup, syčení, švihání ocasem a další projevy. U mláděte je to jedno ale manipulace s divokým dospělým samcem, který může vážit 6kg je možná jen v kožených rukavicích a nejlépe ve dvou lidech. Nejen kousnutí ale i škrábnutí takhle velkým divokým ještěrem může vyžadovat šití. Manipulace s velkým divokým dovozovým leguánem je stres nejen pro ještěra ale hlavně pro chovatele.

    Naproti tomu co může být krásnějšího na chovu leguána, než když vám nádherný mohutný ochočený ještěr, se kterým máte výborný vztah, vyleze na klín, když sedíte na gauči a nechá se hladit. Nebo se celý den vyhřívá na parapetu s kočkami jako Bobo mé kolegyně a když se vrátí z práce tak se vítá téměř jak štěně. Na takového ještěra se těšíte celý den a je to radost ho mít doma.

   Kde se tedy poohlédnout po vysněném mláděti které bude dělat radost mnoho let? Vybírejte u solidního chovatele nebo si pořiďte odchov ze ZOO. S odstupem času lidem nejlépe vyšla mláďata leguánů od www.zelenyleguan.cz. Osobně bych koupil mládě tam. V ZOO zase mají chovatelé k dispozici podmínky, které jsou drobným chovatelům nedostupné. Vůbec bych neřešil, že většinou jsou v ZOO jen zvířata přírodně zbarvená. Leguán je majestátný ještěr a mě osobně je úplně jedno jakou má barvu. Já na leguánovi vidím jeho majestát a honba za barevným vzhledem se mi jeví jako zbytečná až pošetilá. Pokud je barevný tak dobře ale zcela na rovinu barva je to poslední podle čeho bych vybíral.

    Leguáni se nemnoží v zajetí pravidelně, proto se připravte na možné čekání. Případné čekání na mládě odchované od zdravých domestikovaných rodičů se mnohonásobně vyplatí tím, že získáte zvíře adaptované na podmínky chovu doma, zdravé, které je schopno plného ochočení. Jen takové přinese spoustu potěšení.

 

Leguán zelený Bobo