V čem leguána zeleného chovat?

Vytvořit vhodnou ubikaci pro leguána je snadné. Chovatelé, kteří čerpají z nesprávných zdrojů, často dělají zbytečné chyby v konstrukci, použitých materiálech a vybavení. Potom si zbytečně chov komplikují a hlavně prodražují.

Nádrž pro chov leguána zeleného by měla být jednoduchá. Čím jednodušší tím lepší. Je potřeba zajistit dostatečné větrání ale vyhnout se průvanu.

Nejčastější chyby, kterých se chovatelé dopouští při výrobě nádrží pro leguány, jsou tyto:

  1. Malého leguána umístí do malého terária. Až poporoste, dají ho do větší nádrže a pak teprve vyrobí nádrž finální velikosti pro dospělého ještěra. Pro mládě sice postačí i menší nádrž ale je lepší hned udělat nádrž pro dospělého ještěra. Ušetří se tím náklady na opakované pořízení nádrže. Malému leguánu nevadí pobyt ve velké nádrži a je pro něj výhodnější když se nemusí několikrát přizpůsobovat novému prostředí. Na ochočení nemá velikost nádrže žádný vliv. To je často publikované dogma. Vlohy pro ochočení jsou podmíněny geneticky nikoliv prostředím. Nevhodné mládě se neochočí nikdy ani v malém teráriu. Prostředí na to nemá vliv.

  2. Lidé se snaží pro leguána zeleného vyrobit tropické terárium. Kvůli úniku tepla a zachování vysoké vlhkosti omezují větrací otvory. Což je to nejhorší co pro leguána můžou vytvořit. Leguán zelený potřebuje vzdušnou ubikaci. Ovšem bez průvanu. Teplota pod výhřevem by měla být sice 35-40 C ale v prostoru ubikace by měla být teplota do 30C. Lépe 25C. Prostě pokojová teplota. Vlhkost by měla být zvýšená v noci, ale přes den není tak moc důležitá. Pokud se ubikace rosí, je to špatně. Pro dokonalé větrání a odvedení přebytečného tepla je potřeba, aby větrání mělo plochu přinejmenším poloviny boční plochy a pokud možno bylo umístěno až ke stropu nádrže. Může být i celá stěna nahrazena pletivem.

  3. Nevhodné větve v teráriu. Většinou jsou to tenké větve. Tenké větve využijí pouze mláďata leguánů zelených. Leguán potřebuje silnou horizontální větev, na které může ležet a vyhřívat se. Musí mít možnost se na tu svou palandu vyšplhat. Nemusí to být nutně větev. Může se použít třeba fošna. Nad tuto palandu se umisťuje výhřevný zdroj a zdroj UV-B záření. Pro leguána je lepší, když má potravu a misku s vodou na této palandě než na zemi. Nejlépe je potravu a vodu umístit na druhou stranu od zdroje výhřevu.

  4. Boční stěny ubikace bývají často nevhodně upraveny. Zejména na zadní stěnu se běžně dává břidlice, nalepený štěrk, písek atd. Nebo tzv. 3D pozadí. Všechny tyhle dekorativní úpravy nejsou moc vhodné pro nádrž s leguánem zeleným. Leguán po takových stěnách buď nedokáže lézt, nebo si o ně poškodí drápy. Optimální je zachovat normálně omyvatelný povrch a na něj třeba umístit plastové pletivo aby stěny mohl ještěr využít k lezení. Pletivo je nutné použít hrubší aby se leguánům nezařezávalo do prstů, když na něm budou zavěšeni.