Vytápění a osvětlení chovné nádrže pro leguána zeleného.

   

   Pro leguány je optimální dvanácti hodinový světelný cyklus. Jednoduše jde nastavit spínacími hodinami.

   Pro výhřev a částečné prosvícení chovné nádrže se používají bodové žárovky, infražárovky nebo výbojky. Je zbytečné kupovat výhřevnou žárovku určenou přímo pro plazy. Ve skutečnosti má taková žárovka stejné parametry jako infražárovka pro kuřata. Klasické bodové žárovky se už v EU neprovávají jako neekologické. Místo nich se dá použít tzv. halogenová žárovka. To je to samé jako dřívější bodovka jen má vyšší svítivost. Nebo jakákoliv jiná výhřevná žárovka. U velké nádrže pro chov leguánů zelených můžete použít výbojku. V současnosti lze doporučit pouze výbojku s předřadníkem. Výhoda je, že spektrum z výbojky už obsahuje UV-B záření. Nevýhodou je cena. Při určování počtu wattů u tepelného zdroje je potřeba řídit se velikostí nádrže a okolními podmínkami. Platí zásada, že leguán zelený by měl mít lokálně na výhřevném místě pod lampou teplotu cca 35º – 40ºC.

   To je optimální teplotní komfort pro zajištění důležitých metabolických funkcí. Pro trávení potravy a využití živin, vitamínů a minerálů jsou u plazů nepostradatelné symbiotické mikroorganismy, které žijí v tlustém střevě. Tyto mikroorganismy potřebují pro svou aktivitu určitou optimální teplotu, ale určitá teplota je nezbytná i pro další důležité metabolické procesy. Tuhle teplotu si leguán určuje sám podle potřeby nahříváním. V případě potřeby vyhledá chladnější místo. Proto je potřebné dobré odvětrání a vytvoření teplotních zón v teráriu. Terárium se tedy nevytápí plošně ale pouze lokálně. U silnějších světelných zdrojů je vhodné použít ochranný košík, aby se zamezilo popálení.

   Výbojka s předřadníkem hřeje a zároveň poskytuje UV-B záření. Klasická výhřevná žárovka nikoliv proto se těsně vedle výhřevného zdroje umisťuje UV-B zdroj. Ještěr při vyhřívání zároveň absorbuje UV-B záření.

   Leguán vyhledává výhřevnou zónu. Na samotné světlo nereaguje, proto se musí přídavný UV-B zdroj umístit těsně vedle výhřevu, aby použití mělo smysl. Jeho účinnost je totiž max. 25cm.

   Nejčastější dotaz který řešíme v souvislosti s chovem leguána zeleného je jaký UV-B zdroj použít. Těžko se začátečník zorientuje v obrovské nabídce. Obecně nemá smysl připlácet. Některé zdroje UV-B záření jsou několikanásobně dražší než jiné ale mají stejné nebo podobné parametry. Navíc každý UV-B zdroj ať už žárovka nebo výbojka by se měl po roce svícení vyměnit, protože ztrácí účinnost. Zcela konkrétně se dá pro chov leguánů zelených doporučit Hagen Exo Terra Repti Glo 2.0 26 W. Dá se pořídit do 350Kč a funguje spolehlivě.

   Proč je UV-B záření tak důležité?

   Přesněji řečeno složka UV-B záření umožňuje heliofilním plazům syntézu vitaminu D3. Kůže plazů přijme z UV-B záření provitamin D. Vitamin D se následovně ve složitém buněčném procesu modifikuje na vitamin D3. Vitamin D3 se další složitou biochemickou reakcí mění na hormon calcitriol. Hormon calcitriol umožňuje metabolické zužitkování vápníku. Bez této reakce vápník prochází trávicím traktem leguána nevyužit. Téměř při všech formách metabolického onemocnění kostí není příčina nedostatečný zdroj vápníku ale neschopnost metabolismu ho využít! Vitamin D3 je pro plazy prospěšný a pro velké býložravé ještěry, jako je leguán, je naprosto nezbytný.

   Přirozený zdroj UVB záření je slunce. Pobyt leguána na slunci v teplém období lze jen doporučit. Musí být přímo vystaven slunci. Sklo UV-B záření zcela odfiltruje a leguán se tak pouze vyhřeje ale dávku UV-B záření nedostane. Umělé zdroje jsou náhradní řešení a nikdy plně sluneční svit zcela nenahradí.

   Pro intenzivní vybarvení a posílení imunitního systému leguána je optimální v teplém období umístit leguána do venkovní voliéry.

   V zimním období je vhodné mimo UV-B lampy podávat leguánovi také perorárně vitamin D3. Je nutné dávkovat na spodní hranici doporučené dávky. Předávkování je velmi nebezpečné. Většinou se preparát podává 1X měsíčně a maximálně 6 měsíců v roce.

   Leguán zelený pro správnou aktivitu potřebuje vysokou intenzitu světla. Řadí se mezi takzvané heliotermní plazy. Pokles příjmu potravy zejména na podzim je téměř vždy způsoben nedostatečným osvětlením. Tenhle stav se označuje jako mentální nechutenství.

Proto je vhodné prosvítit prostor terária lineární zářivkou. Optimální je, pokud se její spektrum co nejvíce blíží slunečnímu spektru. Osvědčené jsou plnospektrální zářivky.