Jaké pohlaví leguána zeleného zvolit pro domácí chov?

   Je nějaký rozdíl v chovu v návaznosti na pohlaví leguána zeleného? Nebo je to jedno?

   Není to jedno! Budete-li mít doma jen jednoho “domácího“ ještěra jako většina lidí, nemohu doporučit pořízení samice.

   Pro domácí chov jednoho ochočeného leguána zvolte pouze samce. Tato volba je důležitější než se může zdát.

   Stručně se pokusím objasnit důvod:

   Samice plazů vytváří folikuly. Po oplodnění se v těle samice začnou z folikul vyvíjet vajíčka nebo mláďata. Záleží, zda je plaz živorodý nebo vejcorodý. Leguán zelený je vejcorodý plaz takže po oplodnění se v těle začnou vyvíjet vajíčka, která následně samice vyklade.

   Nedojde-li k oplození, může nastat několik variant. Velmi často ale nastává zadržení folikulů.

    Retence folikulů nebo vajíček je velice závažná diagnóza a bez včasného odstranění celých vaječníků končí úhynem samice.

   V zadržených folikulech po nějaké době nastává hnilobný proces. Jakmile dojde k ruptuře folikuly nebo vajíčka (protržení tkáně), infekční obsah se dostane do dutiny břišní a samice uhyne na sepsi.

   Naštěstí je současná veterinární medicína na tak vysoké úrovni, že při včasné diagnóze lze samici téměř vždy zachránit vyjmutím celých vaječníků. U samice ale v důsledku odejmutí vaječníků mohou nastat hormonální změny, které způsobí mimo jiné změnu chování. Proto nelze ani doporučit preventivní odstranění vaječníků byť by to bylo možné i šetrnou laparoskopickou metodou.

   Po infekčních chorobách u leguánů dovezených z farem v subtropech a metabolické poruše kostí způsobené avitaminózou vit. D3 je retence neovulovaných folikulů nejčastější závažný stav u leguána zeleného, který na naší klinice řešíme.