Vitaminové a minerální doplňky pro leguány zelené.

   Preventivní dlouhodobé podávání vitaminových a minerálních doplňků leguánovi víc uškodí, než prospěje. Zejména ve vegetačním období leguán má všechny potřebné látky obsažené v potravě. A to v ideálním poměru a formě, kterou ještěr je schopný využít. Podání jakéhokoliv vitaminového nebo minerálního preparátu musí mít svůj důvod a měl by ho posoudit veterinární lékař se specializací na plazy.

   Lidé ovšem po konzultaci třeba v obchodě se zvířaty v dobré víře koupí nějaký vitamíno-minerální preparát a v domnění, že leguánovi doplňují chybějící potřebné látky, preparát podávají.

Takové neopodstatněné dlouhodobé podávání vitamíno-minerální směsi zvířatům škodí.

   Například podání vápníku v domnění, že se předejde metabolické poruše kostí. Ovšem metabolická porucha kostí u leguánů nevzniká v souvislosti s nedostatkem vápníku v potravě ale v důsledku neschopnosti organismu ho využít.

   K syntéze vápníku leguán potřebuje vitamin D3 a pak metabolickou cestou využije vápník v potravě, který zabuduje do svých tkání. Ale pokud podáte leguánovi preparát, který obsahuje třeba calcium carbonikum nebude to mít téměř žádný efekt. Tento vápník je totiž v anorganické formě, kterou leguán nevyužije. Leguán potřebuje vápník v organické formě, který je obsažen v buněčných stěnách rostlin. Více ve stránce o krmení.

   Dlouhodobé podávání vitamínů a minerálů způsobí, že si je tělo přestane vyrábět samo nebo je přestane využívat z potravy, takže ve výsledku to působí kontraproduktivně.

   Je důležité krmit nutričně hodnotnou a vhodnou potravou. Doplňkové podávání vitamíno-minerálních preparátů potom nedává žádný smysl.

   Pouze v zimním období bych doporučil podání vhodné AD3 kombinace na spodní hranici doporučené dávky. Doporučená dávka vitaminu D3 u leguánů zelených je 100mj/kg/týden

   Při použití kvalitního UV zdroje bych dávku stáhl na čtvrtinu pouze jako doplňkovou. Tedy 50mj/kg/14 dní a dávkovat jen 4 měsíce v roce.