Čím krmit leguána zeleného

   Skladba vhodné potravy se u leguána zeleného liší podle stáří. Po vylíhnutí jsou leguáni omnivorní. Žerou hmyz i rostlinnou potravu. V průběhu růstu začne v jejich jídelníčku převažovat rostlinná potrava ale pokud má možnost tak využije i živočišnou potravu.

   V chovu by měli být leguáni od věku 2-3 měsíců krmeni čistě rostlinou potravou. Živočišná bílkovina velmi zatěžuje jejich jejich vnitřní orgány. Zejména ledviny a játra.

   Celý trávicí trakt leguánů zelených je přizpůsoben trávení rostlinné potravy.

   Přesnou nutriční hodnotu přirozené potravy se sice v zajetí nepodaří přesně nahradit ale leguán je velmi přizpůsobivý a nemá problém příjmat náhradní potravu. V různých lokalitách svého přirozeného výskytu a v různém vegetačním období také využívá různých zdrojů potravy.

   Zásadní je aby potrava pro leguány zelené měla vysoký obsah organického vápníku a nízký obsah foshoru. Profesionální chovatelé mimo zeleného krmení leguáni krmí i strojenými krmnými směsmi které obsahují přesný poměr bílkovin, uhlohydrátů (sacharidů), minerálů a vitaminů.

   Leguány v domácím chovu je nejlepší krmit čerstvou rostlinnou potravou. Asi nejlepší poměr vápníku a fosforu má pampeliška lékařská (taraxacum officinale). Mimo minerálů obsahuje vitaminy a další prospěšné látky. Ve vegetačním období tedy od dubna do podzimu by měla tvořit základní složku potravy pro leguány zelené. Dalo by se tvrdit, že množstvím vitaminů a ideálním poměrem minerálních látek překonává i přirozenou potravu leguána zeleného v přírodě.

    Velmi dobrý poměr vápníku a fosforu mají i jetele nebo vojtěška. Jako doplněk k pampeliškám jsou velmi vhodné. Leguán v období růstu potřebuje kvalitní nutričně vyváženou stravu s vysokým obsahem minerálů kterou ale ve vegetačním období není problém zajistit.

    Pro odrostlé leguány (od 1 roku věku) je vhodné do krmné dávky zařadit i listy stromů.

   Velmi dobré krmivo jsou listy a v sezóně i zralé plody všech druhů moruší. Listy i plody dokonale nahrazují přirozenou potravu leguánů zelených v přírodě. U nás na jižní Moravě je moruše celkem početná. Potravu lze doplňovat jakýmkoliv měkkým ovocem, jemně strouhanou mrkví. Základ jídelníčku pro leguány by ale mělo tvořit zelené krmení.

   Ve vegetačním období není problém poskytnout leguánům zeleným optimální krmivo. Problém s plnohodnotnou potravou pro leguány lezené nastává v zimě. Obecně se dá doporučit krmit co nejpestřeji. Nejlepší jsou druhy salátů které jsou tmavě zelené. Polníček, rukola, římský salát. Do toho občas hlávkový nebo ledový salát. Dá se do nasekané směsi třeba každé druhé krmení přimíchat jemně srtouhaná mrkev. Není to sice kvalitní potrava jako ve vegetačním období ale je normálně použitelná. Určitě leguánům nějak neublíží. Přesto, že se nevyrovná potravě ve vegetačním období není problém takto leguány přes zimu krmit. Není důvod se náhradního krmení v období zimy vůbec obávat.